تبلیغات
انجمن مردم‏شناسی دانشگاه آزاد - روز عشاق ایرانیان
انجمن مردم‏شناسی دانشگاه آزاد
( واحد تهران مرکز)

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

روز عشاق ایرانیان

 

   نوشته‏ای از : زهراباقری 

 

    چند سالی است که 25 بهمن (14 فوریه) روز ولنتاین و خرید گل و عروسک ، شکلات و … در کشورمان باب شده است . اکثر جوان ، فقط می دانند که باید برای کسانی که دوست دارند هدیه بخرند و با این کار بر علاقه خود به آن فرد تاکید ورزند واگر روزهای اخیر به مغازه های شهرمان سری زده باشید ، مملو از جعبه های خوشگل کادویی ، عروسک ، شکلات و انواع و اقسام هدایا است .


   انتخاب روزی به عنوان روز دوستی و عشق در سال کار بسیار قشنگی است وبهانه ای است که ما بتوانیم یک بار دیگر علاقه خود را به کسی که دوستش داریم نشان دهیم که عروسک و گل و کادو همه بهانه عشق هستند .

 

 


 

حالا اصلا جریان این ولنتاین چیست ؟ از کجا شروع شده ؟

 

داستان ولنتاین از این قرار است :


   در قرن سوم میلادی که مطابق می شود با اوایل امپراطوری ساسانی در ایران ، در روم باستان فرمانروایی بوده است به نام کلودیوس دوم . کلودیوس ، عقاید عجیبی داشت ، از جمله اینکه سربازی خوب خواهد جنگید که مجرد باشد ؛ از این رو ازدواج را برای سربازان امپراطوری روم قد غن می کند. کلودیوس به قدری بی رحم و فرمانش به اندازه ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان نداشت . اما کشیشی به نام والنتیوس ، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می کرد .

 

   کلودیوس دوم از این جریان خبر دار می شود و دستور می دهد که ولنتاین را به زندان بیاندازند . ولنتاین در زندان عاشق دختر زندان بان می شود . سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق با قلبی عاشق اعدام می شود. بنابراین او را به عنوان فدایی  راه عشق می دانند و از آن زمان نهاد و سمبلی می شود برای عشق !


   اما متاسفانه مردم برگزاری جشنها و مناسبتهای بیگانه را نشانه تمدن و فخر می دانند . همه اسم ولنتاین را شنیده اند و مراسم آن را مانند سایرمراسم  بیگانه دیگر بجا می آورند ولی تا به حال اسم "سپندار مذگان " به گوششان هم نخورده است .

 

 

   حالا همانطور که داستان ولنتاین را با دقت مطالعه کردید داستان " سپندار مذگان" را با دقت بیشتری بخوانید


    در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، که از بیست قرن پیش از میلاد، روزی موسوم به روز عشق بوده است. در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با ۲۹ بهمن، یعنی تنها ۳ روز پس از روز ولنتاین فرنگی. این روز «سپندارمذگان» یا «اسفندارمذگان» نام داشته است.

 

   در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می‌‌کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. به‌عنوان مثال روز اول «روز اهورامزدا»، روز دوم، روز بهمن ( سلامت، اندیشه) که نخستین صفت خداوند است، روز سوم، اردیبهشت یعنی «بهترین راستی و پاکی» که باز از صفات خداوند است، روز چهارم، شهریور یعنی «شاهی و فرمانروایی آرمانی» که خاص خداوند است و روز پنجم «سپندارمذ» بوده است." سپندار مذ" لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن.

 

زمــــــــین نمــــــــاد عـــــــــــشـــــــــــــــق اســـت

 

   چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می‌‌ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می‌‌نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می‌‌دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندارمذگان را به‌عنوان نماد عشق می‌‌پنداشتند. در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می‌‌شده است که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می‌‌شد، جشنی ترتیب می‌‌دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلاً شانزدهمین روز هر ماه، مهر نام داشت  که در ماه مهر، «مهرگان» لقب می‌‌گرفت. همین طور روز پنجم هر ماه سپندارمذ یا اسفندار مذ نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم اسفندار مذ نام داشت، جشنی با همین عنوان می‌‌گرفتند.


   سپندارمذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می‌‌کردند.

    از گذشتگان دور روز زن را در اسفندگان، پنجم اسفند برگزار مى كردند. این روز سپندارمزد نامیده مى شود
كه نگهبان زمین است، از آنجایى كه زمین همانند زنان بارورى دارد، این جشن براى گرامیداشت زنان نیكوكار برگزار مى شود، واژه سپندارمزد در اوستا به معنى فروتنى و بردبارى است.در این روزها مادران از فرزندان خود و زنان از مردان پیشكش هایى دریافت مى كنند و زنان نیكوكار، پاكدامن و پرهیزگار موردتشویق قرار مى گیرند.

 

   در سفره این جشن جامى از شیر و تخم مرغ كه نشانه ماه بهمن است قرار دارد. به جز آنها میوه هاى فصل به ویژه انار و سیب، شاخه هاى گل، شربت و شیرینى، برگ هاى خشك آویشن با دانه هایى از سنجد و بادام در چهار گوشه سفره قرار مى دهند و مواد خوشبو و كندر بر روى آتش مى گذارند و مقدار كمى از هفت گونه حبوبات و دانه ها كه در جشن مهرگان براى سفارش كاشتن در آن فصل در سفره جشن مهرگان قرار داده اند،مى گذارند.اسفندگان از جمله جشن هاى ماهیانه اى است كه اطلاع دقیقى از گذشته برپایى آن مكتوب نیست.

 

  اما بنابر گفته ابوریحان بیرونى در ایران قدیم جشنى با نام مزدگیران یا مردگیران در بین مردم رواج داشته است.

 

    از ویژگى هاى این جشن كه زمان برگزارى آن ۵ روز نخست ماه اسفند بوده، استراحت كامل زنان از كار و تلاش و كوشش و فرمانبردارى كامل مردان از زنان بوده است.در این چند روز به پاس تلاش یك ساله زنان، مردان وظایف ایشان را بر دوش گرفته و با این كار، فعالیت هاى یك زن را تجربه مى كردند و در عین حال در این روز هـدیه دادن به زن خانه از آداب و رسوم اصلى این جشن به شمار رفته است.

 

   این جشن به نام «سپنته آرمئى تى» یا « فروزه» از خودگذشتگى و فروتنى و مهر بى پایان، شناخته شده‏است. «سپنته آرمئى تى» یا سپندارمز یا اسفند امروزى، نام چهارمین امشاسپند و نام پنجمین روز هر ماه است كه در جهان مادى به خاطر داشتن صفت پاك و ارزشمند «سپنته آرمئى تى» نگهبان زمین نام گرفته است. در

 

    كتاب هاى مربوط به آیین ایرانیان باستان آمده است: «سپنته آرمئى تى، فروزه اى است با ویژگى هاى زنانه و مادرانه یعنى مهر و عشق بى پایان و تواضع و فروتنى كه به راستى زمین نمادى نیكو بر آن است.»طبق سالنامه زرتشتى،پنجمین روز اسفند از ماه اسفند یعنى پنجمین روز از این ماه (۵ اسفند) و بنا بر تقویم امروزى (هجری خورشیدی) ۲۹ بهمن ماه روز سپاسدارى از جایگاه زنان ومادران است.براساس سنت باستانى، مردان و فرزندان در روز سپنته آرمئى تى كه مظهر ایمان، مهر ،عشق ، محبت و حامى زنان نیك است، به همسران و مادران خود هدایایى تقدیم مى كنند و برگزارى مراسم جشن و سرور در این روز ضرورى است.به این ترتیب از محبت و مهربانى زنان سپاسگزارى مى شود. در این روز ویژه همچنین انجام كارهاى خانه به عهده مردان است و زنان با پوشیدن لباس هاى نو، مورد تكریم قرار مى گیرند. در مراسم جشن اسفندگان در آیین ایرانی همچنین زنان پاكدامن و پرهیزگار كه به تربیت فرزندان نیك پرداخته اند و این فرزندان به عنوان شخصى نیك شناخته شده اند، تشویق مى شوند.

 

   ملت ایران از جمله ملت هایی است که زندگی اش با جشن و شادمانی پیوند فراوانی داشته است، به مناسبت های گوناگون جشن می‌‌گرفتند و با سرور و شادمانی روزگار می‌‌گذرانده اند. این جشن ها نشان دهنده فرهنگ نحوه زندگی، خلق و خوی، فلسفه حیات و کلاً جهان‌بینی ایرانیان باستان است.

 

    روز اسفندگان متعلق به همه ایرانیان است از هر قوم واز هر مذهب. این روز را (۵ اسفند یا ۲۹ بهمن ) رامیتوان روز عشق و دوستی نامید که تقریبا برابر روز ولنتاین بیگانگان می باشد.


    شاید هنوز دیر نشده باشد كه روز عشق را از 25 بهمن (Valentine) به 29 بهمن یا به 5 اسـفند (سپندار مذگان ایرانیان باستان) منتقل كنیم.

ما می توانیم آیـین های فراموش شده ایران باستان را زنده كنیم.

 

    پس دوستان عزیز بیایید با همكاری هم  این حقایق كهن، زیبا و فرهنگ باستانی را با آگاهی دادن به دیگر دوستان در ایرانمان جای دهیم و نگذاریم ایران باستانمان  با یكسری از رسوم  غربی  فراموش شود هر ملتی برای خودش سنت و رسومی دارد و برای ما قابل احترام است اما هرگز نباید اجازه دهیم كه جایگزین سنت كهن  و پر بار مان شوند.

 

    ولنتاین یك سنت ایـرانی نیست . بیایید با تلاش هم از امسال تصمیم بگیریم  روزعشق را از 25 بهمن به 5 اسفند تغییر دهیم و این روز، روز عشق ما ایرانیان باشه.

 

   این را هم بخاطر بسپاریم كه ما باید آیین های فراموش شده‏ی دیگرمان را نیز زنده نگه داریم مانند: جشن مهرگان،جشن آب،جشن آتش و... به امید آنروز.

 

 

 زهراباقری 

 

 

                                          

Jerrell
جمعه 17 آذر 1396 07:19 ق.ظ
My brother suggested I would possibly like this website.
He was once totally right. This put up actually made my
day. You can not consider just how so much time I had spent for this information! Thanks!
stds testing
شنبه 13 آبان 1396 04:53 ب.ظ
من واقعا با مهارت های نوشتن شما به همان اندازه با قالب در وبلاگ خود تحت تاثیر قرار می گیرم.
آیا این یک موضوع پرداخت شده است یا خودتان آن را سفارشی کردید؟
در هر صورت نگه داشتن نوشتن با کیفیت با کیفیت خوب، نادرست به دنبال یک وبلاگ بزرگ مانند این باشید
یکی امروزه..
std testing near me
دوشنبه 20 شهریور 1396 11:45 ق.ظ
چه اطلاعاتی از عدم ابهام و صرفه جویی در آشنایی با ارزش در مورد احساسات غیرمنتظره.
cheap psychic readings
دوشنبه 20 شهریور 1396 11:01 ق.ظ
آیا وبسایت شما صفحهی تماس برای کاربران دارد؟ من هستم
مشکل پیدا کردن آن، اما من می خواهم به شما یک ایمیل ارسال کنم.

من توصیه هایی برای وبلاگ شما دارم که ممکن است علاقه مند به شنیدن آن هستید.
در هر صورت، وبلاگ بزرگ و من منتظر دیدن آن را بهبود می بخشد
اضافه کار.
cheap telephone psychics
دوشنبه 20 شهریور 1396 10:12 ق.ظ
انگار ذهن من را میخوانی! به نظر می رسد که شما در مورد این موضوع خیلی بد می دانید، همانطور که در این کتاب یا آن چیزی نوشتید.
من فکر می کنم که شما می توانید با چند تصویر انجام دهید تا پیام را به خانه ببرید
اما به غیر از این، این وبلاگ فوق العاده است. خواندن فوق العاده
مطمئنا برگشتم
std screening
دوشنبه 20 شهریور 1396 04:24 ق.ظ
ما در اینجا آدرس اینترنتی مختلف را به هم چسبیده ایم و تصور می کردم که چیزها را بررسی کنم.
من دوست دارم آنچه را که می بینم اکنون دنبال کنم. نگاه به جلو به
رفتن به صفحه وب خود را بارها و بارها.
Can you increase your height by stretching?
دوشنبه 16 مرداد 1396 06:22 ب.ظ
Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog
to rank for some targeted keywords but I'm not seeing
very good gains. If you know of any please share. Cheers!
chaturbate hack youtube
پنجشنبه 12 مرداد 1396 10:28 ب.ظ
I am sure this article has touched all the internet
viewers, its really really pleasant paragraph on building up new weblog.
home std test
یکشنبه 4 تیر 1396 11:27 ب.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب در آیا نه
نشستن کاملا با من پس از برخی از
زمان. جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع موفق به
من مؤمن اما تنها برای کوتاه در حالی که.

من با این حال مشکل خود را با جهش در منطق و شما خواهد را سادگی
به کمک پر همه کسانی شکاف. در صورتی که شما که
می توانید انجام من می قطعا تا پایان تحت تاثیر قرار داد.
Seymour
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:23 ق.ظ
Greetings! Very useful advice in this particular post!
It is the little changes that will make the largest
changes. Many thanks for sharing!
manicure
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 10:15 ب.ظ
My brother recommended I might like this website. He used to be totally right.
This put up actually made my day. You cann't consider just how much time I had spent
for this information! Thanks!
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 12:48 ق.ظ
You need to take part in a contest for one of the highest
quality blogs on the web. I am going to highly recommend this site!
سه شنبه 9 آذر 1389 12:46 ق.ظ

نگاهت!
نگاهت چه رنج عظیمی ‌است،
وقتی به یادم می‌آورد
که چه چیزهای فراوانی را
هنوز به تو نگفته‌ام ...
ایرانی
جمعه 14 اسفند 1388 11:48 ب.ظ
میذاشتین یهو تبریك چهارشنبه سوری و عید و با هم می گفتین

شوخی كردم نوشته خوبی بود
م_ها
دوشنبه 10 اسفند 1388 05:47 ب.ظ
مطلب خیلی خوب و مفیدی بود فقط حیف که یه کم دیر بود من که خیلی منتظر همچین پستی بودم آخه هرچی باشه ما بچه های مردم شناسی نه تنها باید اینجور مراسم رو زنده نگه داریم بلکه باید روی اطرافیانمونم تاثیر داشته باشیم... که متاسفانه خیلی از بچه هامون حتی هین روز رو نمیشناسن...
دوشنبه 10 اسفند 1388 02:52 ب.ظ
با سلام
متن خوبی بود ولی در كنار این یادآوری ها باید دانست كه تنها با نگه داشتن شكل ظاهری این آیین ها و جشن ها نمی توانیم اونها رو به نسلهای بعدی انتقال بدیم باید بدونیم روحیه و رفتار منش ایرانی نیك همان گمشده ی اصلی ماست باید باورها و كردارهای نیك رو زنده كنیم تا در كنار اونها آیین های دوست داشتنی گذشته باعث لذت و شادی زندگی ما بشن
وگرنه اگر دید درستی نسبت به این آیینها و جشنها نداشته باشیم چهارشنبه سوری به چهارشنبه سوزی و سیزده بدر روز پاس داشت سرسبزی به نابودی سر سبزی تبدیل میشه
ایرانی همیشه به نعمتهایی كه خداوند به انسان ارزانی داشته احترام ویژه ای گذاشته
از نور تا خاك و آب و هوا و درخت و انسان و دوستی و عشق و ...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : پیام صبا

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان