تبلیغات
انجمن مردم‏شناسی دانشگاه آزاد - معرفی کتاب- غریزه جنسی و سرکوب آن در جوامع ابتدایی
انجمن مردم‏شناسی دانشگاه آزاد
( واحد تهران مرکز)

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

معرفی کتاب- غریزه جنسی و سرکوب آن در جوامع ابتدایی

خدیجه کماللو
malinowski.jpg

مالینوفسکی،برانیسلاو ،(1387 )،غریزه جنسی وسرکوبی آن درجوامع ابتدایی،ترجمه محسن ثلاثی ، تهران: ثالث


 این اثریکی از برجسته ترین نوشته های برانیسلاو مالینوفسکی است .ترجمه آن توسط آقای محسن ثلاثی، در258 صفحه به چاپ رسیده است.مالینفوسکی درتحول پژوهش های انسانشناسی قرن نوزدهم نقش بزرگی را
ایفا نمود و مبتکر روش فونکسیونالیسم بود. فونکسیونالیسم برای تحقیقات علمی و مقایسه تطبیقی پدیده ها در فرهنگهای گوناگون ابزاری لازم به شمار می رود. حتی مالینوفسکی بارها این موضوع را یادآوری می کرد که هدف از بررسی انسان شناسی فونکسیونالیستی تنها شناخت دقیق جوامع کوچک نیست، بلکه با شناخت جامعه ابتدایی می توان به از میان برداشتن بحرانهای جوامع متمدن کنونی دست یافت.فصول کتاب در فهرست زیر بدین شرح آوررده شده است:

فهرست :
یادداشت مترجم
مقدمه
بخش اول: تشکیل عقده
مسئله
خانواده در جامعه مادرسالار و پدرسالار
نخستین پرده نمایش خانواده
رابطه پدری در جامعه مادر سالار
جنسیت در بچگی
دوره کارآموزی زندگی
غریزه جنسی در آخرین مرحله کودکی
بلوغ
عقده مادر سالاری
بخش دوم : آینه سنت
عقده و اسطوره در جامعه مادر سالار
بیماری و انحراف
رویاهاو اعمال
شناعت و اسطوره
بخش سوم : روانکاوی و انسان شناسی
شکاف میان روانکاوی و علم اجتماعی
عقده سرکوب شده
سرچشمه فرهنگ
نتایج پدرکشی
تحلیل پدر کشی اولیه
عقده یا احساس
بخش چهارم : غریزه و فرهنگ
گذار از طبیعت به فرهنگ
خانواده ، گهواره فرهنگ
جفت گیری در حیوان و عشق بازی در انسان
روابط زناشویی
محبت والدین
پایداری وابستگی های خانوادگی در انسان
انعطاف پذیری غریزه های انسان
از غریزه تا احساس
نقش عامل مادری در وسوسه های زنا
اقتدار و سرکوبی
مادر سالاری و پدرسالاری
فرهنگ و عقده
نمایه اساسی
نمایه موضوعی
کتاب با مقدمه ای شروع می شود که در آن آیین روانکاوی به بررسی گذاشته شده است. زیرا نویسنده کتاب،تحت تاثیرنظریه های فروید،ریورز، یونگ وجونز بوده است.این روانکاوی است که ما را به اندیشیدن درباره ذهن و زوایای ناشناخته زندگی بشر ترغیب می کند نویسنده معتقد است که ازدواجهای گروهی، پرهیز از مادرزن و جادو، توتمیسم و.. در ناخودآگاه بشر رخ نمی دهند. همه اینها وقایع جامعه شناختی و فرهنگی هستند و نیازمند تجربه که از طریق بحث و گفتگو نمی توانیم به آنها دست یابی . نتیجه گیریهایی که نویسنده بیان می کند در بخش سوم کتاب آمده است و در بخش پایانی اندیشه های قطعی که درباره ریشه فرهنگ است به آن اشاراتی شده است. سعی نویسنده برآن بوده است تا نشان دهد سرکوبی غریزه جنسی ونوعی عقده، فرآورده ذهنی آفرینش فرهنگ می باشد. مهم ترین و بحث انگیزترین بخش راجع به غریزه و فرهنگ است.
مسئله کتاب به این صورت مطرح می شود آیا ستیزه ها و وابستگی های درون خانواده بنابرساخت خانواده متفاوتند؟ اگر جواب مثبت است پس عقده هسته ای خانواده نمی تواند در میان تمامی نژادها ثابت باشد و بنا به تناسب ساختار متفاوت می گردد. بخش نخست این کتاب برای بحث ارتباط عقده هسته ای با ساختار خانواده است.دومین مسئله توسط نویسندگان معتقد به روانکاوی به روشنی بیان شده و طرح سوال این گونه بیان می گردد ماهیت تاثیرعقده خانواده در پاره ای از رسوم ابتدایی، اسطوره، افسانه و دستاوردهای فرهنگ مادی چیست ؟
مالینوفسکی دو نوع از خانواده را مورد بررسی قرار می دهد : خانواده پدر تبار در تمدن جدید و خانواده مادرتباری در اجتماعات جزیره نشین ملانزی شمال غربی . او در معرفی اقوامی که در جزیره تروبریاند زندگی می کردند این ویژگی ها را قائل است این اقوام مادرتبارندیعنی نسب آنها از سوی مادر شناخته می شود و پسر اعتبار خود را از برادر مادر به دست می آورد.قدرت مسلط در فرزندان به دست برادر مادر انجام می گردد. به اعتقاداین بومیان، فرزندان به وسیله روح مرحوم خویشاوندان مادر وارد رحم او شده ،بعد به دنیا می آیند و مسولیت حفظ و نگهداری آنها برعهده پدر خانواده است .نوعی تابو در رابطه برادری و خواهری در میان این بومیان وجود دارد که از همان سالهای کودکی موجب می گردد تا آنها به گونه ای جدا از هم زیست کنند. در بخش اول وقایع دوران کودکی(شیرخوارگی ،بچگی ،کودکی ،بلوغ)در هر دو جامعه مادرسالار و پدرسالار مورد بحث واقع می شوند ودراین دوره ها ملاکهای زیست شناختی و جامعه شناختی،اجتماعی مشخص است.بعد نویسنده به دوره حساس بلوغ می رسد. پسر و دختر ملانزیایی دراین دوره که احساسات آنها تجلی می یابدبا نوعی تشریفات ورود به مرحله بلوغ روبرو می گردند.در سازمانهای اجتماعی جامعه مادرتبارتروبریاند، تقریبا مسیر زیست شناختی تکامل فرد هماهنگ است ولی سازمانهای پدر سالار راه را برای گرایشهای طبیعی می بندد. مثلا در جامعه پدرسالار، کودک شوق فراوانی به مادر دارد و نوعی وابستگی را احساس می کند که این امر از جانب پدر به نوعی منع می گردد .
در بخش دوم کتاب نیز به بررسی اسطوره و جادوی عشق در بین بومیان ملانزی پرداخته شده است که تصور می شد این جادو از یک رویداد داستان ساز که به گونه ای غم انگیز زنای برادر و خواهر بود از گذشته های دور در بین آنها نقل شده است. سوالی که مطرح است این است چگونه ویژگیهای خانوادگی مادرتباری به نوعی در سازمان اجتماعی و ازهمه مهمتر در فرهنگ هر فرد در بین بومیان تجلی می یابد ؟ نویسنده دوبخش تفنن های آزاد و داده های فرهنگ قومی را در پاسخ به این سوال مطرح می کند: اولین مقوله را در بررسیهای رویاها و آرمانهای فرد در زندگی یا خوابهای فردی می داند که با نیروهای درونی شخصیت فرد شکل می گیرد.
حتی به بررسی اسطوره و افسانه پرداخته است و به سه دسته از اسطوره ها می پردازد:
1-    اسطوره های مربوط به منشا بشر به ویژه تقسیم توتمیک و درجه بندیهای اجتماعی.
2-    اسطوره های مربوط به اعمال قهرمانی ، استقرار رسوم و نهادهای فرهنگی.
3-    اسطوره های مربوط به شکلهای مشخص جادو.
در اسطوره آفرینش انسانهای نخستین، پدر نقشی ندارد و اسطوره ها شکل ابتدایی دارند و بدون شک خانواده مادر تبار را نشان می دهد. یعنی تبار از پشت زن تعیین می شود.درکنار آن می توان از واژه مادر سالاری، یعنی سروری بخش مهمی از زندگی به دست زنان و شکل مادرشاهی نسب، که از ویژگیهای طرح مادرتبارانه این دسته از اسطوره ها به شمار می آیند
نام برد.
دومین رده از اسطوره ها کمتر از دسته اول، شکل بدوی دارند و شامل دوره های طولانی است ورویدادهای داستان ساز جزبه جز بررسی می شوند.

در دسته سوم جادو شکل مهمی دارد که به نوعی در بین بومیان دارای اهمیتی حیاتی است و زمانیکه نتوانند از عهده انجام کاری برایند از نیروهایی که با کمک جادو حاصل می گردد بهره مند می شوند. میان جادو واسطوره ارتباط نزدیکی وجود دارد .همانطور که جادو بسیاری از نهادهای اجتماعی را شکل می دهد و تاثیرگذار است. اسطورره نیز براین نهادها به گونه ای اثر می گذارد. جادوی سیاه و جادوی شفا در زندگی بومیان نقش به سزایی دارند.
 بخش سوم کتاب به بررسی روانکاوی و انسانشناسی می پردازدو چشم اندازهای جامعه و فرهنگ را تبیین می کند. مقاله ارنست جونز، به تفسیر مادرسالاری در ملانزیان می پردازد و سعی دارد تا به عنوان نمونه ای از مقالات به نوعی رابطه انسانشناسی و ارتباط نزدیک با روانکاوی را شرح دهد. اواز نظریه عقده ادیپ فروید طرفداری می کند و دوعامل عشق به مادر و طرفداری از او و در عین حال نفرت از پدر را مطرح می کند و راه گریز از این نفرت نادیده گرفتن نقش پدر در امر زایمان است. جونز آن را با نظام مادرتباری که با نوعی محدودیت دایی، به واکنشی دفاعی در برابر گرایشهای ادیپی می داند بررسی می کند .هرچند عقده مادرسالاری با عقده ادیپ متفاوت است. در شرایط مادرتباری نفرت از پدر از بین می رود و بردایی متمرکز می شود و این وسوسه های زناجویانه متوجه خواهر است تا مادر.
نویسنده با مطالعات شخصی خود به بررسی تاثیر عقده مادرتباری برفرهنگ پرداخته ،نتایج نشان داده است که اسطوره های مربوط به زنای برادر و خواهر در جوامع مادرتبار، به ویژه اقوام ساکن اقیانوس آرام بسیار رایج است و از طرفی اشکال ویژه فرهنگ قومی در میان رقابتها و بیزاریها میان برادر بزرگتر و برادر کوچکتر، دایی و خواهر زاده است.
عقیده مالینوفسکی براین است به دلیل اینکه چارچوب خانوادگی گوناگونی وجود دارد. بنابراین عقده هسته ای خانواده در جوامع گوناگون به شکلی متفاوت است. این امر به دلایل ناشناخته اقتصادی و اجتماعی بستگی دارد که به شکلهای متفاوت تاثیرگذار و به شکل نفرت خواهر زاده به دایی نمایان می شود. هنگامیکه نظام مادرتباری جای خود را به نظام پدر تباری می دهد عقده هسته ای خانواده به عقده ادیپ تبدیل می شود. شاید بتوان آن را به فراسوی آیینهای معمولی روانکاوی متعلق دانست. درواقع روانکاوان عقده ادیپ را سرچشمه فرهنگ تلقی کرده اند که پیش از شروع فرهنگ رخ داده است .به نظر نویسنده عقده هسته ای خانواده به چارچوب فرهنگ هر جامعه بستگی دارد و بنا به محدودیتهای جنسی و روش اختصاص قدرت در هرجامعه بستگی دارد. عده ای از روانکاوان عقده ادیپ را بنیاد فرهنگ می دانند و معتقدند که پدیده های فرهنگی از آنها سرچشمه می گیرد و این عقده بنیاد نخستین عناصری چون توتمیسم ، مناسک و مادرسالاری و هر چیزی که انسان شناسان و روانکاوان نخستین عنصر فرهنگ می دانند است.
پدرکشیها وقتی در جوامع ادامه می یافت. بعد از مدتی قدرت معنوی پدر پس از کشته شدن به دست پسران زیادتر و کم کم به دو تابوتبدیل می شدکه ناشی از میل سرکوفته عقده ادیپ بود. اشخاصی که  آن دو تابو را نادیده می پنداشتند، در جوامع ابتدایی مجرم شناخته می شدند. از نگاه انسان شناسی، فرهنگ به دست انسان ساخته می شود و تنها وسیله ای است که انسان می تواند انگیزه های سازنده خود را با کمک آن بیان نماید. چگونه می شود تجربیات یک نسل برای نسلهای بعدی ذخیره و نگهداری شود وچه مکانیسمی بهتر از فرهنگ می تواند حفظ و بقا و انتقال را از نسلی به نسلی دیگر عهده دارشود .  
واژه "عقده "در این کتاب برای بیان رویکردهای ویژه یک فرد به اعضای خانواده اش به کار برده می شود و منظور از "عقده هسته ای خانواده "تعمیم عقده ادیپ و کاربرد آن درفرهنگهای گوناگون" است .رویکرد با احساسات فرد به پدر، مادر ، خواهر و برادر جدا و دور ازهم رشد نمی کنند. وحدت اندام وار و تفکیک ناپذیر خانواده، احساسهای روان شناختی فرد به اعضای خانواده را در نظامی مرتبط به هم وصل می کند.بنابراین می توان به این نتیجه رسید که اصطلاح « عقده هسته ای خانواده » با مفهوم نظام همبسته ، احساسها یا با ترکیبی از احساسهای ویژه جامعه پدرتبار معادل است.
بخش چهارم کتاب به غریزه و فرهنگ تعلق دارد مقایسه بین جوامع حیوانی و انسانی ، زمینه های معاشقه ، روابط زناشویی و مراقبتهای والدین از فرزندان نشان دهنده آن است که خانواده مهمترین سلول جامعه و خاستگاه هر گونه سازمان انسانی است. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که جوامع انسانی با بنیادهای حیوانی تا چه اندازه می توانند متفاوت باشند ؟ جوامع انسانی به چه شکلهایی می توانند از هم متمایز و تفکیک گردند؟ملاکهای این تفاوتها را چه کسانی تعیین می کند و چگونه در جامعه دست به عمل زده می شود؟
گرچه مکانیسمهای فرهنگی با سامانهای فیزیولوژیکی تفاوتهایی دارند. نیرو مندترین عواملی که سبب می شود زن وشوهر را به هم پیوند دهد شکل دادن به عواطف شخصی و انعطاف پذیری غرایز انسانی است. صحبت از عامل فرهنگی و طبیعی شد که کارکرد آن در توضیح زیر آشکارابیان می شود.فرهنگ در شکل اخلاقیات مرد را به پذیرش شرایطی نسبت به زن آبستن خود وامی دارد تا در علاقه خود به همسرش در نگه داری فررزند شریک شود. علاقه هروالدینی به فرزندشان امری بدیهی است که در چارچوب استحکام خانواده، معنا می یابد.غرایز حیوانی و احساسات انسانی هنوز جای مقایسه دارد.عرف ، اخلاقیات، ارزشهای دینی و مناسک و نوعی تاهل و تعهد در انسانها دخیل است و واکنشهایی که جفت گیری را در جانور سامان می دهد. می توان نمونه ای برای بروز و پرورش تدریجی رویکرد فرهنگی انسان به شمار آورد .این گرایش در انسان از سوی نهادهایی در جامعه تحقق می پذیرد.ممنوعیت زنا از جمله مباحثی است که در انسان شناسی بحثهای زیادی شده است ودر بررسی با جوامع ابتدایی و آمیزش جنسی آزاد پیشین و برون همسری ارتباط داشته است. زنا برای جانوران نه خطری دارد و نه وسوسه.این عمل در آنها وجود دارد اما در مورد انسان قضیه برعکس است.یعنی در جوامع انسانی نیرومندترین عامل بازدارنده و ممنوعیتها در برابر زنا وجود داردو رفتاری معمول محسوب نمی شود چرا که با زندگی خانوادگی سازگار نیست و سبب پاشیدگی بنیانهای اصلی در جامعه می گردد و بالاترین مجازاتها درباره آن اعمال می شود.همان طور که بحث شد در نهادهای جامعه مادرتباری دایی، اقتدار و جاه طلبی را به گونه ای در خانواده اعمال می کند و از طرف دیگر پدرتباری وقفه مشخصی ایجاد می کند پدردر جامعه پدر تباری دوست مهربان فرزند و پاسدار سخت گیر او نیز به شمار می آید. این دوگانگی باعث حسادت و رقابت در درون خانواده می گردد و دراحساس پدری ناهماهنگی ودر نهایت مشکلات اجتماعی ایجاد می کند.درآخر جمع بندی نویسنده این است که ساختار برخوردها و احساسها به مکانیسم اجتماعی یک جامعه معین بستگی دارد جنبه های اصلی این مکانیسم تابوهای مرتبط با زنا ، تقسیم قدرت ، برون همسری و سازمان خانواده است و به نوعی ارتباط بین عوامل زیست شناختی ، روان شناختی و جامعه شناختی تعیین می گردد.در پایان نویسنده، جمله ای را برای یاداوری بیان می کند، در پیگیریهای علمی ، دانه های طلایی نادر حقیقت را تنها از راه شست و شوی بردبارانه و کنارزدن شنها و سنگریزه های بی فایده می توان بدست آورد.

http://anthropology.ir/node/8070

Cialis generic
شنبه 18 فروردین 1397 08:33 ق.ظ

Wow all kinds of wonderful advice!
cialis uk next day cialis venta a domicilio wow look it cialis mexico costo in farmacia cialis cialis prezzo in linea basso free generic cialis cuanto cuesta cialis yaho cialis 20 mg cialis prices cialis great britain
Online cialis
شنبه 4 فروردین 1397 08:14 ق.ظ

You actually revealed it adequately!
american pharmacy cialis buy cialis sample pack cost of cialis cvs cialis online holland tadalafilo cialis 20 mg cut in half we recommend cialis best buy cialis lowest price venta cialis en espaa cialis generique 5 mg
is psychic real
سه شنبه 30 آبان 1396 06:24 ب.ظ
وب سایت بزرگ اینجا اطلاعات مفید زیادی وجود دارد.
من آن را به چند تن از دوستان و همچنین به اشتراک گذاری در خوشمزه است.
و بدیهی است، از تلاش شما سپاسگذاریم
chaturbatefreetokenshack.com
سه شنبه 14 شهریور 1396 09:06 ق.ظ
I've been exploring for a bit for any high-quality articles
or weblog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled
upon this site. Reading this info So i am satisfied to exhibit
that I've an incredibly just right uncanny feeling
I discovered exactly what I needed. I so much certainly will make certain to don?t overlook this site and provides it a glance regularly.
How much can you grow from stretching?
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:40 ب.ظ
If some one wishes expert view concerning running a blog afterward i suggest
him/her to pay a visit this webpage, Keep up the pleasant work.
Laverne
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:32 ب.ظ
I have read so many content regarding the blogger lovers but this paragraph is actually a nice article,
keep it up.
Zora
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:21 ب.ظ
Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's
the blog. Any feedback would be greatly appreciated.
Lola
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:07 ق.ظ
For newest information you have to visit internet and on internet I found this web site as
a most excellent site for latest updates.
Soon
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 08:50 ق.ظ
This web site certainly has all of the information I needed concerning this subject and
didn't know who to ask.
manicure
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 09:26 ب.ظ
Does your site have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like to shoot you an e-mail.
I've got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.
manicure
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 03:53 ق.ظ
Admiring the dedication you put into your website and in depth information you provide.
It's nice to come across a blog every once
in a while that isn't the same old rehashed
material. Fantastic read! I've saved your site and
I'm including your RSS feeds to my Google account.
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 11:43 ب.ظ
Hi I am so glad I found your blog, I really found you by mistake,
while I was researching on Digg for something else, Nonetheless I am
here now and would just like to say thanks for a
incredible post and a all round entertaining blog (I also love
the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I
have time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent jo.
سه شنبه 5 بهمن 1389 10:00 ب.ظ
بسیارخوب و دقیق است
باتشکر
zahra karimzadeh
پنجشنبه 9 دی 1389 10:16 ب.ظ
serfan jahate tashakor az zahmati ke mikeshi pm dadam.khaste nabashi
پاسخ پیام صبا : ممنونم :)
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : پیام صبا

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان